Free songs
Domů / Tipy & rady / Podzim je tady. Připravte půdu včas na další sezónu
Podzim je tady. Připravte půdu včas na další sezónu

Podzim je tady. Připravte půdu včas na další sezónu

Podzim je již v plném proudu a s ním přichází nejvyšší čas připravit půdu na další rok. I půda si potřebuje na chvilku odpočinout, aby načerpala nové síly. A jako správní zahrádkáři bychom jí v tom měli pomoci. Dobře připravená půda se nám za to opět odmění velkou úrodou brambor, rajčat, ředkviček, okurek apod.

A právě tyto 3 kroky vám v tom pomohou:

1. Půdu dobře zorejte

Rytí záhonů je sice namáhavou činností, ale má své opodstatněné důvody. Orba půdu provzdušní a odstraní z ní plevel, který by na jaře způsobil jen problémy. Kromě likvidace plevelu dojde orbou také k likvidaci dalších škůdců. Omezíte především výskyt plzáků a slimáků, kteří během léta nakladli do půdy svá vajíčka. Rytí půdy by mělo proběhnout právě na podzim a hroudy by měly přes zimu hezky promrznout. Dobře zoraná půda vám navíc poskytne vhodné prostředí pro následující kroky, které je vhodné udělat hned z jara.

2. Dodejte půdě živiny

Na jaře je třeba půdu rozmělnit a zapravit do ní hnojiva, jelikož rostliny každý rok ochuzují půdu o důležité živiny a stopové prvky. Hnojení lze však provést i na podzim, pokud byste si rádi ušetřili čas. Použít můžete syntetická anebo organická hnojiva.

Vhodnější volbou jsou logicky organická neboli přírodní hnojiva, která se používala již v dávných dobách, jen se od nich vlivem intenzivního zemědělství ustoupilo. Jako přírodní hnojivo vám poslouží chlévský nebo koňský hnůj, chlévská mrva, kompost apod. Pro jejich použití už dnes není třeba vlastnit krávu nebo koně, snadno si je lze zakoupit. Vyzkoušené jsou například produkty Fertia.

3. Posekejte trávu

Na podzim je také vhodné naposledy posekat trávu. Účelem není zajistit pouze krásný trávník, ale získat také surovinu, kterou můžete vhodně využít. Posekaná tráva vám dobře poslouží k mulčování a k přihnojení půdy. Posekaná tráva je totiž vhodnou živinou pro půdní organismy a navíc dodává do půdy základní živiny, především dusík. Posečená tráva může také posloužit jako ochranná vrstva před mrazem pro rajčata a papriky, které běžně dozrávají i na podzim. Případně jí využijete na kompost. Pro okrasné záhony je pak ideální volbou mulčovací štěpka, která ochrání choulostivější rostliny před chladem.

Nakonec nezapomeňte uklidit zahradní náčiní do vašeho zahradního domečku, kůlny či garáže. Kvalitní kompost, organická hnojiva a

Nahoru