Free songs
Domů / Ostatní / Neleňte ani během zimy. Pusťte se do údržby zahrady už nyní
Neleňte ani během zimy. Pusťte se do údržby zahrady už nyní

Neleňte ani během zimy. Pusťte se do údržby zahrady už nyní

I když se zahrada během zimy nachází v takzvaném vegetačním klidu, nikde se nepíše, že ji nemůžete nějak povzbudit nebo o ni nějakým způsobem pečovat. Naopak se to vyžaduje i v měsících, kdy venku panuje zima. Proto popadněte do rukou zahradní nářadí a udělejte několik věcí, které se budou podílet na skvělé jarní kondici. Co konkrétního můžete během noci udělat?

Proveďte zimní řez ovocným stromkům

V zimě je dobré provádět například zimní řezy ovocných stromků. Popadněte do rukou zahradní nůžky nebo pořádnou a kvalitní pilu a pusťte se do díla. Je třeba pamatovat jenom na to, že každá skupina ovocných dřevin má specifický termín řezu, který je třeba zohlednit předtím, než řez provedete.

Například peckoviny vyžadují řez v době, kdy kvetou nebo kdy nasazují poupata, ale hrušně nebo jabloně se prořezávají právě v zimě, kdy venku panují nižší teploty. I díky aktuálním teplotám se zabraňuje šíření chorob a škůdců. Dřeviny se navíc opravdu dobře vyrovnávají s řezem, protože se nachází v klidové fázi – v období vegetačního klidu.

Nastupuje i zmlazování okrasných keřů

Zimní období je také ideální pro zmlazení okrasných keřů. Když to učiníte nyní, ubyde vám starost na jaro. Samozřejmě opět je rozhodující jenom to, jaký keř chcete omladit. Každý má trochu jiné nároky na údržbu. Zimní řez se hodí hlavně těm keřům nebo okrasným dřevinám, které rychle rostou a jsou zvlášť odolné.

Ovšem stejně jako u ovocných stromů platí i v tomto případě, že se řez neprovádí při příliš nízkých teplotách. I když jsou mnohé keře opravdu odolné, nepřistupujte k tomu ve chvíli, kdy se hodnoty pohybují pod mínus deseti.

Nachystejte ptáčkům něco dobrého na zub

Během zimy se v přírodě hledá potrava těžce. A tak pomozte alespoň ptáčkům, kterým dopřejete zdravé dobroty. Nasypte je do ptačích budek. Ideální jsou semínka ze zahrady (třeba slunečnice, kterou jste si uschovali). Pokud budete chtít ptákům vyvěsit lojové koule, ponechte je volně v budce a nezavěšujte je.

Nahoru