Dokonalá parketová podlaha nemusí být zrovna nová

Dnes máme různé možnosti, jak zútulnit a zdokonalit své bydlení. Může jít o celkovou rekonstrukci nebo jen částečnou výměnu, ale pokud chceme mít dům opravdu dokonalý, měli bychom začít od podlahy. Ta je v podstatě nejzatíženější částí domu a také bychom se o ni měli dobře starat. Jen tak docílíme její dlouhověkosti. Někdo se může rozhodnout pro zcela novou podlahu, která nám bude dělat radost nějakou dobu. Ovšem dřevěná parketová podlaha je ztvárněním dokonalé a přírodní součástí našeho bydlení, které se nemusí hned měnit. Stačí ji totiž dobře zrenovovat a nepoznáme rozdíl mezi novou a renovovanou.

Dřevo je stále in

To, že je dřevo již po dlouhá staletí pořád uznávaným a velmi oblíbeným stavebním materiál asi víme všichni. Jeho dokonalá struktura a vůně zkrátka ke dřevu patří a využít jej můžeme prakticky všude. Před několika lety zažívaly podlahy velkou popularitu a to v podobě moderních modelů, které jsou vyrobené z materiálů na bázi dřeva, a které jsou v pokušení mnohých z nás díky přijatelně nízké ceně. Ptáme se, byla to dobrá volba? V určitých ohledech ano. Dřevo má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, na dotek je velmi příjemné a jeho struktura je nenahraditelná. Každý trám, každé prkno je vlastně originál, a pokud se výrobci předhánějí v jeho napodobeninách, tak jsou to pouhopouhé imitace, které sice vypadají jako dřevo, ale jejich struktura se vlastně opakuje. Pravé dřevěné podlahy, i když jsou poněkud dražší, mají mnohem lepší parametry. Je to univerzální, teplý materiál, který je vhodný do každého interiéru, jenž není spojen s vodou a vlhkostí. Ta dřevu neprospívá. Navíc dřevo má ještě jednu důležitou vlastnost – je ekologické a obnovitelné.

Než se pustíme do práce

Předtím, než rozhodneme celou parketovou podlahu renovovat, stojí za to analyzovat a posoudit její poškození. To nám spolehlivě zajistí odpovídající technik firmy. Podlaha samozřejmě vykazuje mechanické opotřebení po několika letech používání, takže tam budou jistě škrábance, rýhy, možná i důlky nebo mezery mezi jednotlivými prkny. Podlaha bude jistě vykazovat větší poškození, pokud se po delší době nijak neupravovala nebo se o ni nikdo dobře nestaral.

Než ale pozveme odborníky na renovaci podlah, měli bychom prostor připravit. Nábytek, koberce, záclony a jiné vybavení místnosti musí pryč, protože se podlaha bude brousit a prach, který by se usadil na nábytku, jsme mohli objevit klidně ještě za týden.

Pracovní postup renovace

Jistě, že můžeme takovou renovaci podlahy provést i sami, ale musíme si uvědomit, co nás vlastně čeká, a že taková renovace podlahy není jednoduchá záležitost. Pokud máme v garáži kvalitní brusku, pracovité ruce a odhodlání, můžeme začít. Pokud si ale z jakéhokoliv důvodu do této akce netroufneme, klidně si objednejme profesionální firmu. Ušetříme si tím nejen práci, také finance, ale především nervy.

První fází je broušení, které se provádí nahrubo. Toto broušení vlastně čistí parketovou podlahu od nečistot, nerovností a skvrn, které se za ta léta na podlaze nasbíraly. Parketovou podlahu můžeme renovovat jen tehdy, je – li čistá a bez známek nějakých nerovností. Jen tak dosáhneme nejlepšího výsledku. Toto prvotní broušení může parketovou podlahu snížit až o 2 mm, ale na celkovém dojmu to nebude nijak znát. Dřevěná parketová prkna nebo parkety mohou mít jen úplně jiný odstín, což nás může také mile překvapit.

Pokračujeme v renovaci

Pracovníci odborné firmy dále veškeré nerovnosti podlahy vytmelí speciálním tmelem na podlahy. Zacelí se tak různě veliké mezery, díry, škrábance a rýhy. Tato fáze renovace podlahy se může provádět celoplošně, tady bude také potřeba více tmelu, nebo jen na místech, která to vyžadují. Jakmile máme parketovou podlahu ucelenou a zatmelenou, musíme ji nechat pořádně vyschnout, aby se následně mohla znovu brousit. Zaschlý tmel je tedy nutné dokonale vybrousit. Opět nejdříve nahrubo, kdy odstraníme všechny nerovnosti a zatvrdlý tmel mimo spáry. Poté musím parketovou podlahu zbrousit jemným brusným papírem, který nám dodá hladký povrch. Jen tak můžeme mít znovu krásnou, hladkou podlahu.

Firmy navíc disponují moderními stroji, které potřebujeme k této práci, jsou to nejen výkonné brusky, ale také vysavače, které pohlcují i ten nejjemnější prach.

Povrchová úprava podlahy

Konečnou fází celé renovace je její povrchová úprava, která parketovou podlahu tak trochu zakonzervuje. Patří sem především lakování, voskování a olejování. My si můžeme vybrat povrchovou úpravu podle toho, která nám bude vyhovovat nejvíce. Musíme také brát v úvahu i to, jak moc bude podlaha zatěžována a jakou údržbu podlaha potřebuje. Lakování je tou nečastější úpravou a údržba pak není ani tak náročná. Olejování a voskování sice může změnit odstín, ale je náchylnější na údržbu.

Renovovat lze i jiné druhy podlah

Pokud máte jiný druh podlahy, například anhydritovou podlahu i tuto lze bez větších problémů renovovat do skvělého vzhledu. Postup se skládá opět z broušení a dalších kroků, který z anhydritové podlahy udělají podlahu jako novou.