Zahrada je součást každého domu nebo chalupy. Je to místo, kde rodina tráví svůj volný čas, ale může to být také místo pro radovánky. Jestliže je na zahradě ale místo, které je poněkud tmavé a sluneční paprsky sem zavítají jen málokdy, přirozený trávník není takový, jaký by si člověk představoval. Proto na scénu přichází skvělý umělý trávník, který má mnoho výhod a je tak velmi oblíbený právě do stinných míst zahrad a parků.
Řešení pro každou zahradu
Jestliže si člověk obnovuje zahradu nebo si jednoduše chce okolí domu zkrášlit a zdokonalit, vybaví celý pozemek tak, aby to bylo ku prospěchu celé rodiny. To se týká i zahrady, ale čím složitější je design a čím větší jsou rostliny, tím těžší je péče a práce kolem nich. Navíc lidé nemají tolik času na zahradničení a tak hledají způsob, jak mít zahradu a okolí domu dokonalé a přitom netrávit péčí tolik času. Řešením tak může být umělý trávník, který je v určitém směru k nerozeznání od toho přírodního.
Využití a výhody
V čem spočívají výhody umělých trávníků a kde všude se dá položit? Pokud přírodní trávník vyžaduje hodně času, úsilí a peněz, aby si udržel svůj atraktivní vzhled, pak umělý trávník se v podstatě liší. Umělý trávník lze použít v těch klimatických podmínkách, ve kterých přírodní tráva prostě nemůže přežít, to je velké plus. Dobře reaguje na změny teploty, takže v zimním období nepraská a nespálí se v suchém a horkém letním počasí. Umělá tráva je na dotek také velmi příjemná. V případě, že se majitel domu nebo chalupy rozhodne pro umělý trávník kolem stavení, nemusí se starat o pravidelné sekání trávy, zalévání a jinou péči o trávník.
Využít takový umělý trávník lze nejen pro zkrášlení okolí domu, ale realizace je vhodná i na různých sportovištích, fotbalových a dětských hřištích. Velmi vhodný je umělý trávník rovněž pro terasy, balkony a všude tam, kde není možné pěstovat živou trávu. Životnost takového umělého zatravnění se odhaduje až na 15 let.
Pokládka umělého trávníku
Položit umělý trávník není obtížné, ale i tady je třeba dodržet několik pravidel. Především se musí vyrovnat podklad pro pokládku trávníku, který může být nejen klasická přírodní zemina, ale také beton, dlažba, asfalt, štěrk a podobně. V případě, že je umělý trávník pokládán přímo na zeminu, musí být připravena na celou realizaci, tedy bez kamenů a staré vegetace. Velmi důležitá je drenáž. Je potřebná pro odvodnění a odstranění mikroorganismů. Umělá tráva se prodává v rolích, je zde tedy snadnější manipulace.
Jak vybrat vhodný umělý trávník
Vybrat si typ trávníku, který je pro danou lokalitu nejvhodnější je nejlepší zkonzultovat s odborníky. Je třeba se totiý podívat na technické paramatry, protože výrobci vyrábějí tyto krytiny o různé hustotě, výšce trávy, tlouštce trávy atd. Struktura umělého trávníku vypadá u všech takových krytin zhruba stejná, ale liší se právě tloušťkou, délkou trávy, základní hustotou a podobně. V případě dotazů se člověk může obrátit na spolehlivou a odbornou firmu, která má ve svém portfoliu realizaci umělých trávníků, pokládku nejen v exteriéru, ale také v interiéru domu, prodej a jiné služby.