Free songs
Domů / Tipy & rady / Tipy na využití pilin z řezání
Tipy na využití pilin z řezání

Tipy na využití pilin z řezání

Při řezání palivového dřeva zůstává obvykle hromada pilin. Můžeme je využít několika způsoby. Buď s nimi můžeme topit, nebo je přidávat jako mulč k rostlinám, případně jako podestýlku ke zvířatům. Každá z těchto variant má své klady i zápory.

Topení

Kdysi byla známa kamna na piliny – tzv. piliňáky. V současných moderních kamnech na pevná paliva se pilinami dá také topit, ale spíše ve formě briket. K jejich výrobě je však potřeba pořádný lis, který dokáže vyvinout velký tlak. V domácích podmínkách je to nereálné. Přesto lze tento dřevní odpad připravit k topení jednodušším způsobem. Z listu novinového papíru ukroutíme velký kornout, do kterého vysypeme přiměřené množství pilin. Kornout v horní části uzavřeme, případně jej přelepíme malým proužkem lepicí pásky. Kornouty v rozpálených kamnech dobře hoří, pokud jsou však piliny dostatečně vysušené. Místo kornoutu se dají použít běžné papírové pytlíky. Rozhodně je třeba varovat před mícháním pilin například s vyjetým olejem, což je neekologické a také nebezpečné.

Topení pilinami má i svá další rizika. Nebezpečné je jejich skladování, jelikož ve větší hromadě hrozí jejich samovolné zahřívání a následné samovznícení.

Piliny na zahradě

Nejvhodnějším využitím pilin je jejich přidávání do kompostu. Smícháním se zahradními či kuchyňskými zbytky a prokládáním zeminou se vytvoří dokonalý kompost, který můžeme přidávat na záhony či k okrasným dřevinám. Dřevěné piliny jsou také vynikajícím materiálem pro uvolnění husté, mastné půdy, případně je to dobrý materiál pro hnojivo. Není ale dobré použít čerstvý dřevěný odpad, protože také piliny prakticky neobsahují látky užitečné pro rostliny, ale naopak zničí důležitý prvek – dusík.

Piliny lze použít také k mulčování, které udržuje vlhkost půdy. Na záhonech a na cestičkách mezi záhony, případně u okrasných dřevin působí dekorativně, a navíc zabraňují růstu plevelů.

Piliny ke zvířatům

Čerstvé a nijak neošetřené piliny nelze na rozdíl od hoblin doporučit jako podestýlku k hlodavcům či jiným zvířatům.

Ovšem ve zverimexech lze koupit speciální podestýlky, které jsou vyrobené z čistě přírodní, granulované, neprašné suroviny obsahující i piliny. Tato podestýlka je pak vhodná pro kočky, štěňata, exotické ptactvo, hlodavce a další zvířata chovaná v klecích a teráriích.

Nahoru