Jak vyčistit kamna

Kamna by se měla čistit vždy po skončení topné sezóny. Pokud to neuděláme, měli bychom svým kamnům věnovat pozornost alespoň předtím, než začne nová topná sezóna. Je to práce špinavá, ale nutná.

Usazování sazí a nečistot může způsobit nejen nekvalitní spalování a špatný tah, ale nespálené saze se mohou v komíně vznítit, což bývá jednou z nejčastějších příčin požárů. V neposlední řadě čištění kamen zvyšuje jejich životnost.

Vypálení

Jeden ze způsobů je vyčištění spalinových cest pomocí chemie. Tzv. čistící poleno napouštěné speciálními chemikáliemi ve vysokých teplotách rozpustí usazeniny na oxidy uhlíku, které odejdou z komína. Můžete také využít čerstvě naškrábané slupky z brambor, které vhodíme do ohně několikrát ročně.

Čištění komínu a rour

Komín by podle zákona měl jednou za rok zkontrolovat a vyčistit kominík. Stejně tak je třeba protáhnout kominickým náčiním roury vedoucí od kamen do komínu. Roury můžete odpojit od kamen a vymést venku tvrdým kartáčem.

Čištění kamen

Z kamen vyberte lopatkou nebo speciálním vysavačem všechen popel. Prosklená dvířka u krbových kamen nebo krbové vložky čistíme speciálními přípravky, nebo novinami. Hodně zašpiněné sklo je známkou špatného spalování s nedostatkem kyslíku nebo je důvodem mokré dřevo.

U sporákových kamen se vyplatí čistit litinové pláty, které tvoří plotnu. Bez ošetření rychle korodují. K jejich impregnaci použijte rozpuštěný omastek či speciální olej. Pokud jsou pláty již rezavé, nalijte na ně ocet, nechte působit a pak vydrhněte ocelovým kartáčem. Pak je opláchněte vodou a po osušení natřete grafitovou pastou nebo stříbřenkou na komíny.

Zásady čištění krbových kamen nebo vložky

Pravidelné čištění má kromě estetického také bezpečnostní hledisko. Špatně, případně vůbec nečištěný krb může mít za následek únik jedovatého kysličníku uhelnatého, případně vzplanutí či bouchnutí sazí.

Ze všeho nejvíc záleží na palivu. Topíme-li dřevem, musí být správně vysušené, což trvá minimálně dva roky. Dalšími zásadami čištění je, že topidlo čistíme vychladlé, průběžně vybíráme popel a po sezóně provedeme velké čištění spojené k čištěním rour a komínu.

Své vyžaduje i povrch kamen, který se zanáší prachem vznikajícím přikládáním, nošením dřeva, vynášením popela. Stačí vysavač nebo vlhký hadřík. Užívání saponátů je vhodné konzultovat s krbařem.