Free songs
Domů / Bydlení / Proč kontrolovat stav vody ze studny?
Proč kontrolovat stav vody ze studny?

Proč kontrolovat stav vody ze studny?

Vlastní studna je sen každého správného zahrádkáře a chataře. Mnohdy si ji nechávají razit i majitelé pozemků, kde mají mimo jiné i běžný vodovodní řád. Jenže s vlastní studnou by měla přijít i dávka opatrnosti a pravidelné kontroly kvality vody.

Počáteční stav se může měnit

Je samozřejmé, že při ražení studny dojde na první rozbor vody ze studny, kdy se kontroluje, zdali je kvalita vody alespoň shodná s vodou užitkovou. Jenže i ta nejkvalitnější studna může skrývat mnohá nebezpečí v podobě pozdějších problémů.

Pozor na viditelné zakalení

Hned prvním varovným signálem by pro majitele měla být kalná voda. Pokud má voda nezvyklé zakalení a trvá to delší dobu, tak je jisté, že je studna porušená a v nějakém ohledu do ní vnikají hrubé nečistoty. Pokud používáte vodu jen čistě, jako užitkovou není potřeba takové paniky, ale ignorovat tento problém úplně také není dobrý nápad.

Oproti tomu je potřeba si uvědomit, že zakalení vody může značit jen velice malé procento finálních problémů. Chemické sloučeniny mohou prosakovat prostřednictvím spodních vod anebo skrze stěny studny a nemusí přitom jakkoliv na pohled měnit vlastnosti vody. Pravidelná a profesionální kontrola vody by proto měla být naprosto zásadní.

Profesionální rozbor vody

V tomto ohledu vám nejlépe pomůže profesionální rozbor vody. Na internetu najdete desítky různých testerů, které vám slibují velké výsledky a jsou certifikovány a normalizovány. Problém ale je, že mimo laboratorní prostředí profesionálních firem jako Moni.cz není sebemenší šance provést opravdu detailní rozbor.

Kvalitně odebraný vzorek vaší vody v rukou profesionálů přeroste v kompletní přehled veškerých výživových i chemických složek na vašem pozemku. Mimo samotného rozboru od profesionálů rovněž obdržíte doporučení, jak předcházet, čistit anebo zcela likvidovat problémy spojené s nepředpokládaným znečištěním vašeho vodního zdroje.

Nahoru