Free songs
Domů / Inspirace / Přírodní velkoformátový kámen do interiéru nyní nalepíte i svépomocí
Přírodní velkoformátový kámen do interiéru nyní nalepíte i svépomocí

Přírodní velkoformátový kámen do interiéru nyní nalepíte i svépomocí

Při zařizování interiéru, který jste původně plánovali obložit přírodním kamenem, možná začnete kvůli hrozbě nejrůznějších komplikací uvažovat o nepřírodní alternativě, která sice nenaplňuje vaše představy, ale zato vám může ušetřit mnoho starostí s přepravou, hledáním řemeslníků či následným úklidem. Než učiníte finální rozhodnutí, rozhodně se vyplatí nasbírat inspiraci.

Přírodní kámen pro práci svépomocí

Pokud se přírodního kamene v interiéru nechcete vzdát a zároveň byste si jej rádi nalepili svépomocí a rychle, jedním z řešení je sáhnout po přírodních kamenných fóliích, které se označují také jako kamenné dýhy. Tento materiál se vyrábí nanesením a následným stržením pryskyřičné vrstvy z přírodního kamenného bloku, z nějž se zároveň odtrhne také tenká vrstva kamene. Díky tomu vznikne velkoformátový monolitický kamenný plát tenký 1-5 mm, který je zároveň mírně ohebný. Velké formáty většiny druhů kamenů, například různé druhy břidlic, se dají srolovat do válce o průměru 40-70 cm v závislosti na tloušťce reliéfu, a můžete je tak snadno přepravit i v osobním autě.

Hmotnost kamenných fólií se pohybuje přibližně kolem 2 kg/m2, přičemž u konkrétních kusů se vždy odvíjí od druhu kamene. V menších formátech jako například 122 cm x 61 cm, které se obvykle přepravují v kartonech, tak můžete osobním autem převézt mnoho metrů čtverečních obkladu najednou.

Vsaďte na osobní výběr

Struktura vytěžených kamenných bloků se při strhávání ve svých vrstvách postupně proměňuje, proto se jednotlivé kusy kamenných fólií liší zbarvením a reliéfem i v rámci stejných druhů. To je odlišuje od běžných obkládaček či obkladů s kopírovaným vzorem. Rozhodování podle vzorků tedy může být zrádné, a proto se vyplatí věnovat čas osobní návštěvě kamenné prodejny a výběru jednotlivých kusů tohoto materiálu.

Zrenovujte interiér bez bourání

Kamenné fólie se dají řezat na různé formáty a lepí se konstrukčními lepidly. V případě použití tohoto materiálu v koupelnách, kuchyních, či dokonce na fasádách, se na kámen obvykle nanáší ochranná impregnace, která na kameni vytvoří neviditelnou ochrannou vrstvu a zabraňuje pronikání kapalin nebo nečistot do kamene.

Vytvořit stylový obklad z kamenných fólií lze snadno i svépomocí. V případě rekonstrukce bytu můžete kamenné fólie lepit i na staré obkládačky či jiný původní podklad, a vyhnout se tak zbytečným nákladům a nepořádku.

Nahoru