Free songs
Domů / Jak pěstovat / Pěstujeme na zahradě – Rozrazil rezekvítek
Pěstujeme na zahradě – Rozrazil rezekvítek

Pěstujeme na zahradě – Rozrazil rezekvítek

Plánujete na své zahradě pěstovat okrasné květiny nebo květiny, které mohou být nějak prospěšné? Chcete mít alespoň jeden záhonek, který by se vám líbil, na který byste mohli pohlédnout a mít z něj radost a jehož květiny si následně natrhat a ozdobit interiér? Směle do toho, na trhu je spousta rostlin, květin a bylinek, stačí si jen vybrat takové, které se vám líbí. Nechcete volit jen ty, které už všichni dobře známe? Žádné růže, jiřiny, tulipány nebo pivoňky? Vsaďte na naše doporučení a rozhodně nebudete litovat. Vysadit můžete třeba jemný a něžný rozrazil.

Něžný kvítek rozrazilu

Budete-li chtít jemnou rostlinu s menšími kvítky, pak určitě vsaďte na rozrazil. Jde o trvalku, která má chlupatou lodyhu. Při bázi se zdá být načervenalá. Jde o rostlinku, kterou najdete takřka v celé Evropě, tedy je jasné, že se jí daří také v České republice. U nás nejlépe vyhovují podmínky v nížinách. Jde o rostlinu, která je léčivá, sbírá se pro čajové směsi, může však udělat radost už jen svým zbarvením a ozdobit tak zahradu.

Řadí se do čeledi jitrocelovité, kvete v období od června do srpna. Potřebuje spoustu sluníčka a také pravidelnou, i když ne přehnanou zálivku. Její listy jsou vějčité, spíše řapíkatého stylu. Jejich barva je zelená. Květy jsou oboupohlavné, mají modrou barvu a rostou v hroznech z horních listů, může jich být 15 – 35, podle aktuálního květenství. Barva květu bývá zpravidla modrá/fialová, někdy bílá nebo také dvoubarevná. Plodem je tobolka.

Pro výsadbu potřebuje půdu spíše písčitou a hlinitou. Půda by měla pro ni být kyselá. Vlhkost potřebuje střední, sklízí se květ a list, který se následně suší. V kvetoucí nati najdeme látky, které pomáhají snižovat cholesterol v krvi, pomáhají při problémech s pokožkou, podporují trávení, umí vyzrát na astma nebo záněty průdušek.

Nahoru