Free songs
Domů / Jak pěstovat / Pěstování rajčat – jde to i na balkoně?
Pěstování rajčat – jde to i na balkoně?

Pěstování rajčat – jde to i na balkoně?

Když nemáte k dispozici zahradu, nemusíte se vzdát pěstování plodin. Sice to budete mít o něco méně snadné, ale i tak můžete vypěstovat vlastní bylinky, jahody, maliny nebo například papriky či rajčata. Právě ty, pokud máte balkon, můžete směle vypěstovat. Bez problémů, stačí jen vědět, jak se o rostliny správně starat, co jim dodat a je hotovo. Co musíte vědět pro pěstování rajčat na zahradě? Na co si dát pozor a co mít na paměti?

Rajčata, která skvěle chutnají

Neznamená to, že když budete pěstovat rajčata na balkoně, nebudou tak dobré, jako z běžného záhonku. Na balkoně musíte především zvolit správné místo. Rajčata milují slunce, nemají rádi vlhkost. Ideální je balkon, který je orientován na jih nebo západ, když bude zakrytý střechou, bude to ideální. Důležité je také vybírat správný substrát, protože i když na to rajčata nevypadají, jsou náročné. Potřebují být dostatečně zásobeny živinami. Proto volte klasický zahradní substrát nebo přikupte substrát pro plodovou zeleninu, čímž jim pomůžete.

Velmi dobrým pomocníkem je chlévský hnůj, který můžete koupit již připraven v granulích. Ten dejte do spodní části květináče nebo nádobky a zasypte zeminou. Pěstujete-li zakrslá rajčata keříková, pak zvolte samozavlažovací květináče, které vám usnadní práci a nebude hrozit riziko plísně. Klasická tyčková rajčata sázejte do květináčů, ideální je, aby byly pořádně hluboké.

Jaké odrůdy se hodí na balkon?

Nejlepší jsou keříková rajčata Vilma, ty dorůstají cca čtyřiceti centimetrů, plodí velmi dobře. Když se o rostlinku budete starat, rajčata budou mít nasládlou chuť a budou vás zásobit po celou sezónu. Vzhlédli jste se v tyčkových rajčatech? Pak vsaďte na nějakou z hybridních odrůd. Třeba Start F1. Jde o odrůdu odolnou, dobře rostoucí a plodící, takže bude vše bez problémů. A vy následně můžete už jen sbírat plody své práce.

Nahoru