Free songs
Domů / Jak pěstovat / Pěstujeme na zahradě – Oleandr
Pěstujeme na zahradě – Oleandr

Pěstujeme na zahradě – Oleandr

Plánujete na své zahradě pěstovat okrasné květiny nebo květiny, které mohou být nějak prospěšné? Chcete mít alespoň jeden záhonek, který by se vám líbil, na který byste mohli pohlédnout a mít z něj radost a jehož květiny si následně natrhat a ozdobit interiér? Směle do toho, na trhu je spousta rostlin, květin a bylinek, stačí si jen vybrat takové, které se vám líbí. Nechcete volit jen ty, které už všichni dobře známe? Žádné růže, jiřiny, tulipány nebo pivoňky? Vsaďte na naše doporučení a rozhodně nebudete litovat. Vysadit můžete třeba oleandr, který byl známý v zámeckých zahradách.

Oblíbenec zámeckých zahradníků

Oleandr je rostlina, která se vysazuje na balkon, potřebuje ke svému životu ideálně květináč nebo truhlík. Spadá do čeledi brčálovitých. Od šestnáctého století se dostala do podvědomí zámeckých zahradníků, kteří ji následně hojně vysazovali na zahradách. Dnes jej můžeme rovněž vysadit na zahradách, často se objevuje také na terasách nebo balkonech. Je velkým milovníkem slunce, proto jej potřebuje dostatek. Jak to tak bývá, na sluníčku potřebuje pravidelné zavlažování a hydrataci. Původně totiž žila podél potoků, takže má k vodě velmi kladný vztah. Dosahuje výšky jednoho až pěti metrů, mívá tvar keře. Listy mají tmavě zelenou barvu, jdou dlouhé a kopinaté. Květ je plný nebo jednoduchý, objevuje se na konci větví v květenstvích.

Zaměříme-li se na barvu, pak to může být čistě bílá, krémová, červená nebo růžová. Plodem je tobolka. Půda by pro oleandr měla být výživná, pH neutrální. Potřebuje plné slunce, pěstuje se převážně na jižních terasách a balkonech. Rostlina je zaměřena spíše na okrasu, celá je jedovatá. Někdy slouží k výrobě kardiostimulačních léků. Oleandr je bohatou zásobou živin, velký milovník vody.

Nahoru