Free songs
Domů / Jak pěstovat / Pěstujeme na zahradě – Maliník obecný
Pěstujeme na zahradě – Maliník obecný

Pěstujeme na zahradě – Maliník obecný

Plánujete na své zahradě pěstovat okrasné květiny nebo květiny, které mohou být nějak prospěšné? Chcete mít alespoň jeden záhonek, který by se vám líbil, na který byste mohli pohlédnout a mít z něj radost a jehož květiny si následně natrhat a ozdobit interiér? Směle do toho, na trhu je spousta rostlin, květin a bylinek, stačí si jen vybrat takové, které se vám líbí. Nechcete volit jen ty, které už všichni dobře známe? Žádné růže, jiřiny, tulipány nebo pivoňky? Vsaďte na naše doporučení a rozhodně nebudete litovat. Vysadit můžete třeba výborný maliník obecný.

Chutný maliník obecný

Maliník netřeba dlouze představovat, protože snad každý zná jeho plody. Sladké, i když jemně nakyslé maliny, ze kterých lidé vyrábějí lahodné marmelády, chutné dezerty a podobně. Maliník patří do čeledi růžovité. Jde o popínavý samosprašný keř, na kterém se objevují plody o velikosti necelých tří centimetrů. Tyto plody jsou nejen chutné, ale také prospěšné pro lidské tělo. Celý keř dorůstá do výšky až tří metrů, listy jsou srdčité a po kvetení opadávají. Keře kvetou od dubna do srpna, následná zralost plodů je od července do září.

Barvy listů bývají zelené. Ze všeho nejdříve maliník vypustí květ, který je drobný a uprostřed je možno vidět zárodek plodu. Barva květu je jemně bílá. Keř nepotřebuje nijak zvlášť slunce, naopak je mu příjemný polostín nebo úplný stín. Zato nároky na vlhkost jsou vyššího rázu. Půda by měla být kyselá. Plod maliníku se nazývá maliny. Ty mají vysoký obsah vitamínu C? niacinu a riboflavinu. Na začátku bývají zelené, postupně mění svou barvu do červené až hnědavé.

Aromatické listy a plody maliníku se využívají k přípravě čaje. Ze samotných plodů se připravují různé šťávy, vína, zmrzliny, sorbety, využívají se k přípravě dezertů a podobně. Po zmrazení mění svou konzistenci a mohou být měkčí než obvykle.

Nahoru