Free songs
Domů / Jak pěstovat / Lekníny v jezírku – co je dobré vědět?
Lekníny v jezírku – co je dobré vědět?

Lekníny v jezírku – co je dobré vědět?

Máte doma jezírko a chcete jej trošku ozvláštnit? Pak by to chtělo nějakou květinu do jezírka. Ty vždycky vypadají velmi hezky, jezírko ozvláštní a dodají mu na kráse. Co takové lekníny? Ty jsou velmi časté v zahradních jezírcích. Vypadají velmi atraktivně. Sáhněte po leknínech také vy!

Takzvané vodní hodiny

Nejčastěji lekníny kvetou od června do října. Výjimečně se mohou první květy objevovat už koncem dubna. Kořen celého leknínu je ponořený ve vodě, na samotném dne. Ta okrasná část se vznáší na vodní hladině. Jakmile je leknín připravený k vykvetení objeví se na hladině. Květy leknínu se otevírají během dopoledne, zhruba od osmi od rána do jedenácti. A zavírá se mezi patnáctou a osmnáctou hodinou.

Co potřebují pro svůj růst?

Aby lekníny správně a zdravě rostly, potřebují klidnou vodu a dostatečné množství slunečních paprsků. Teplota vody by v létě měla být okolo 15 – 20 stupňů. Je dobré myslet také na pH vody, které by mělo být okolo 5 až 6. Taková voda netvoří řasy a nečistoty, lekníny tak mohou bez problémů růst a plavat na hladině.

Jde-li o výsadbu, tu je dobré provádět v květnu či až v červnu. Mladší rostlinky dejte na začátku do mělké vody a poté, co se objeví kořeny a nové listy se přesouvají do vody hlubší. Chcete-li lekníny vysazovat do jezírka, pak pokud je hlubší než 60 centimetrů, vysaďte jej přímo na dno vypuštěného jezírka.

Má-li jezírko nižší hloubku, je dobré jej vysazovat do plastového koše, což vám připraví jednodušší manipulaci s leknínem. Před zimou jej jednoduše vytáhnete, přenesete do studené místnosti, kde jej dáte do vody a máte hotovo. V těch hlubších jezírcích lekníny nezimovávají pod vodou. Stačí je přikrýt vysokou vrstvou listí, zatížit a je o ně postaráno.

Nahoru