Free songs
Domů / Ostatní / Které magnety jsou nejsilnější? Neodymové magnety
Které magnety jsou nejsilnější? Neodymové magnety

Které magnety jsou nejsilnější? Neodymové magnety

Které trvalé magnety jsou v současnosti nejsilnější a přicvaknou vám na ledničce nebo magnetické tabuli v kanceláři nejvíce poznámek? Neodymové magnety. Udrží i více než 1000násobek své hmotnosti. Využijete je jako magnetické držáky, háčky i nábytkové magnety. Zjistěte o neodymech více.

Na světě existuje několik typů permanentních – trvale magnetizujících magnetů. Kromě nich totiž existují ještě elektromagnety, které fungují jen během přívodu elektrického proudu.

Známé jsou například černo-šedé feritové magnety. Jedná se o starší typ, který možná znáte ze školy. Anebo z turistických magnetek, jež máte doma na ledničce. Ferity jsou levné, jenže mají malou magnetickou sílu.

Neodymové magnety – nejsilnější magnety dneška

Mnohem silnější je novější typ magnetů – neodymové magnety. Jsou ze sloučeniny neodymu, železa a boru. Někdy se jim říká zkráceně „neodymy“. Disponují velkou magnetickou silou.

Silné magnety používají výrobci automobilů, motorů, reproduktorů i mnoha dalších zařízení. Například ve mlýnech a potravinářských provozech zachytávají kovové špony a šrouby, které se občas uvolní během sklizně z kombajnů.

Od milimetrové kuličky po velké a super silné magnety

Silné neodymové magnety existují v mnoha rozměrech a tvarech, mohou mít různou povrchovou úpravu. Ta je potřeba, protože neodymy jsou náchylné ke korozi. Proto jim výrobci dodávají povrchovou vrstvu niklováním, zinkováním nebo třeba poplastováním.

Udrží i 4000násobek hmotnosti

Zajímavostí je, že neodymy udrží mnohem těžší předměty než samy váží. Například nejmenší běžně prodávaný neodymový kotouč o průměru 1 mm a výšce 1 mm má hmotnost jen 0,006 gramu. Přitom disponuje magnetickou silou 25 gramů! To je více než 4000násobek jeho hmotnosti.

K čemu se vám neodymové magnety hodí v podnikání a výrobě?

Pokud podnikáte nebo něco vyrábíte, můžete neodymové magnety použít jako nábytkové magnety, dorazy dvířek a dveří, magnetické držáky součástek nebo třeba obkladaček v koupelně, pro výrobu sítí proti hmyzu, na připevnění reklam a prezentačních cedulí.

V kanceláři se hodí silné kancelářské magnety z neodymu. A když toho máte všeho až nad hlavu, přijde vhod relaxační magnetický hlavolam NeoCube pro uvolnění mysli.

Na co neodymy využijete doma, na zahradě, v dílně či garáži?

Neodymové magnety najdou své uplatnění i u vás doma. Pomocí magnetických válečků nebo barevných figurek přicvaknete recepty na ledničku nebo bok mikrovlnky, připevníte chňapku a utěrky ke kovové ploše, upevníte závěsy na kovovou zárubeň, skryjete nevzhledný radiátor pěkným dekoračním krytem.

Existují také speciální magnety pro švadlenky k zašití do textilu či bytových dekorací, nalepovací a samolepicí magnety na uzavírání dárkových dóz, krabiček a diářů, anebo třeba silné magnetické háčky, které přicvaknete během sekundy bez lepení a vrtání.

Kutilové si oblíbili neodymové kruhy v kovovém pouzdře na snadné přišroubování, které se hodí na výrobu magnetických držáků nářadí a náčiní v dílně nebo garáži.

Mnoho možností využití pro každou příležitost

Je jen na vás, jak a k čemu silné neodymové magnety využijete. Možnosti jsou takřka nekonečné. Jisté však je, že se magnetiční pomocníci budou stále více stávat běžnou součástí našich životů.

Najděte další inspiraci pro využití magnetů na magnetickém blogu Unimagnet

Nahoru