Jaké výhody má použití mulče na zahradě?

Mulčování, někdy nazývané také jako nastýlání, nachází na zahradách stále větší oblibu. Mulčování lze využít pro téměř všechny druhy záhonů i pro ovocné stromy. Účelem mulče však není pouze zvelebit okrasné záhony, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mulčovací štěpka má totiž daleko větší význam, přináší mnoho pozitivních vlivů rostlinám a také šetří čas zahrádkářům. A jaké výhody tedy mulč s sebou přináší?

Hlavní výhody mulčování

Mulčování má na zahradě celou řadu výhod. Mezi hlavní výhody mulče patří především ochrana povrchu půdy před vysycháním, tepelná ochrana rostlin před horkem i chladem, postupné uvolňování živin do půdy a ochrana záhonů před růstem plevelu. Navíc mulčovací štěpka vytváří ideální podmínky pro rostliny a mikrobiální život v půdě, vede k nižší potřebě zálivky a dodává záhonům estetický vzhled. Využití mulče na zahradách šetří i čas a práci zahrádkářů, a to zejména tím, že zajišťuje snazší údržbu záhonů a jiných zahradních ploch.

Čím mulčovat?

Otázkou je však, čím mulčovat. Pro mulčování se využívá celé spektrum materiálů, ale ne každý je ideální. Jako mulč může posloužit například shrabané listí, posekaná tráva či seno, avšak jejich nevýhodou je značná nevzhlednost. Asi nejtypičtějším mulčem je pak kůra a mulčovací štěpka ze směsi dřevin, jež dokáží ozdobit záhony přírodním dojmem. Dalším vhodným materiálem pro mulčování je zahradnický kompost, který doplní do půdy potřebné živiny. Většinou se rozprostře na jaře po povrchu půdy a zapraví se až na podzim. Nakonec jako jeden z posledních materiálů se pak využívají kamínky či štěrk, které však mnohdy vypadají na zahradách příliš uměle a živiny do půdy nepřidají.

Jak na správné mulčování?

Mulčování samo o sobě není nikterak složité, stačí si zakoupit nebo přinést vhodný materiál pro mulčování. Mulč se jednoduše rozprostře po povrchu záhonů v různé vrstvě podle potřeby. Nicméně mulčovací vrstva musí být dostatečná, zhruba 5–10 cm, ale klidně i 20 cm. Je zřejmé, že bude i záležet na typu materiálu. Nedostatečná vrstva by vedla k vysychání půdy a nárůstu plevele. Je třeba také myslet na to, že mulč si bude postupně sesedat. Mulčování se nejčastěji provádí během vysazování nových rostlin, případně od jara do podzimu.