Free songs
Domů / Ostatní / Výhody a nevýhody automatických závlahových systémů
Výhody a nevýhody automatických závlahových systémů

Výhody a nevýhody automatických závlahových systémů

Automatický závlahový systém můžete použít jak na vaší zahradě, tak pro bezpracné zavlažování parků, sportovních hřišť a dalších rozlehlých ploch, na kterých je potřeba udržet svěží a zelený trávník. Přestože není instalace automatického závlahového systémů úplně tím nejjednodušším, rozhodně se vyplatí. V případě tohoto způsobu zavlažování totiž převládají samá pozitiva.

Co je automatický zavlažovací systém?

Ve většině případů jde o soustavu postřikovačů anebo perforovaných hadic propojených do jediného systému, která je řízena inteligentním časovačem s mnoha funkcemi. Nedílnou součástí těchto systémů jsou také čerpadla pro závlahy, která vodě v soustavě dodávají potřebný tlak. Řídící jednotka se stará o odpovídající funkci programu přesně tak, jak je již nastaven z výroby anebo, jak jsme si jej přizpůsobili na míru.

Jaké jsou přednosti automatických závlah?

Díky rovnoměrné závlaze, která je navíc zacílena přesně k rostlinám, dochází ke značným úsporám vody a také nákladů na ni. Minimalizuje se navíc procento odparu při zálivce v nočních anebo ranních hodinách a rostliny díky tomu vodu lépe využijí. Hlavu si nemusíte dělat ani s obsluhou závlahy, ta je opravdu velice jednoduchá a o většinu úkonů se postará sama řídicí jednotka. Investice, kterou je nutno udělat pro pořízení závlahového systému, se velice rychle vrátí. A to nejen v oblasti financí, ale i času, který získáte ve srovnání s tím, jež je nutno strávit při ručním zalévání. Jestliže napojíte závlahový systém na nádrž zachycující dešťovou vodu, budou prakticky jediné náklady na něj ty, které jsou potřeba pro provoz čerpadla a řídicí jednotky. Jestliže se obáváte, že by vám automatický závlahový systém mohl v době vaší nepřítomnosti někdo odcizit, nainstalujte si takový, který je z větší části pod zemí. Jeho instalace je sice náročnější, ale díky ní ochráníte svůj majetek.

Na co se připravit, chcete-li používat k zalévání automatický systém?

Především na to, že vstupní investice není nikterak nízká. Kromě ceny jednotlivých komponent je dobré mít stranou také rezervu na nepředvídatelné potřeby spojené s instalací systému. Ty mohou představovat například další postřikovače, prodloužení hadic či rozšíření celého systému do prostorů, kam jste s ním původně vůbec nepočítali.

Nahoru