Tipy, jak vybrat dlažbu

Uvažujete právě nad tím, jaký druh podlahy položit v chodbě, kuchyni či dalších místnostech? Možností je celá řada, nezapomeňte vzít v úvahu také jednu z nejstarších podlahových krytin – dlažbu. Pokud se pro ni rozhodnete, je dobré si rozmyslet, co od dlažby budete vyžadovat, abyste zvolili správný typ. Jak tedy postupovat? Sestavili jsme pro vás 8 tipů, co vzít v úvahu při výběru dlažby.

1. Kam dlažba přijde

Velmi důležité je promyslet, zda bude dlažba venku či uvnitř a kde přesně. Pro venkovní použití je třeba vybírat mrazuvzdorné dlažby, uvnitř je zase velký rozdíl, zda bude dlažba v koupelně, kde musí snášet neustále vysokou vlhkost, v kuchyni, kde je žádoucí vysoká odolnost, nebo v chodbě, kde je zase potřeba vysoká odolnost proti otěru.

2. Venkovní dlažba – nasákavost, mrazuvzdornost

Potřebujete-li venkovní dlažbu před vchod nebo na terasu, bude potřeba, aby vydržela působení deště a zároveň musí přežít zimu. U dlažby do exteriéru je důležitá vlastnost nasákavost, u venkovních dlažeb je nejvhodnější hodnota nasákavosti maximálně 0,5 %. Tehdy totiž dlažba nasákne jen velmi malé množství vody a je minimální riziko poškození mrazem.

3. V chodbě jedině otěruvzdorná

Protože chodba a zádveří jsou místa, kam vcházíme v botách s různými kamínky a v zimě i solí na podrážkách, je vhodné zde mít co nejodolnější dlažbu, co se týká otěru. Jakou má dlažba otěruvzdornost, se udává na stupnici PEI I-V, přičemž I je nejméně odolný materiál. Do chodeb se doporučuje odolnost alespoň PEI IV.

4. Kuchyň – je potřeba hlavně odolnost

Znáte to, vaříte jako o život, protože je potřeba být po obědě někde na čas, a v zápalu boje může ledacos vypadnout z ruky. Pokud je to potravina, přežije její pád každá podlaha, při pádu hrnce už to tak jasné není. Dlažba v kuchyni musí být dostatečně tvrdá, aby nepraskla. Vedle tloušťky dlažby myslete při výběru také na to, aby se dlažba snadno čistila.

5. Do koupelny jedině protiskluzovou

V koupelně se pohybujeme bosí a často se zde vyskytuje na zemi voda, je tedy vhodné, aby dlažba v koupelně byla s protiskluzovou úpravou, která zamezí riziku pádu. Do koupelny se nejlépe hodí dlažba s kategorií protiskluznosti B.

6. Nekupujte zajíce v pytli

I když v katalozích jsou výrobky často krásně nafoceny, barvy zde mohou poněkud zkreslovat. Abyste zabránili zklamání při koupi, je lepší si vždy vybranou dlažbu prohlédnout na vlastní oči. Nevěřte také výrazně levnějším výrobkům, často to bývají pouze málo kvalitní napodobeniny známých značek. Při koupi dlažby vsaďte na ověřeného prodejce.

7. Zajistěte si dostatek materiálu

Než budete kupovat dlažbu, důkladně změřte dané prostory. Nekupujte dlažbu přesně, počítejte s minimální rezervou 10-15 %. Může se stát, že se některá dlaždice rozbije, praskne při dořezu apod.

8. Malá rada na závěr

Zkontrolujte si, aby dlažba byla vyrobena v rámci jedné šarže. Jednotlivé šarže se totiž mohou barevně lišit a to by mohlo kazit dojem z jinak profesionálně vydlážděného prostoru.