Rady k vertikutaci travnatých ploch

Jedním z úkonů, které vedou ke zkvalitnění trávníků, je vertikutace travnatých ploch. Co to vlastně je? V principu jde o obyčejné prořezávání zatravněné plochy, která je zdupaná, sešlapaná nebo jinak poničená. Na nejvíce používaných místech se v průběhu sezóny začne tvořit nepropustná vrstva mnohdy až do několikacentimetrové hloubky.

To pak vede postupnému usychání a strádání trávy, jelikož se do půdy nemohou dostat potřebné živiny a hlavně vláha, která po ztvrdlé zemině odteče a nevsakuje se. Na úkor trávy se na povrch derou plevely, postižená místa žloutnou, tvoří se na nich tzv. travní plstě a porost řídne. To vše je ideální prostředí pro rozvoj plísní a mechů. Těmto negativním jevům lze zabránit právě vertikutací.

Jak se vertikutace provádí

K prořezávání travnatých ploch se používá speciální stroj zvaný vertikutátor. Ten lze připodobnit k sekačce trávy s tím rozdílem, že jeho hlavní součástí není rotující nůž, ale válec s vertikutačními noži a pružinkami. Nože nejprve nařežou drny a sešlapanou hlínu. Zároveň pružiny vyhrabou z trávníku všechny plevely a nečistoty. Do vzniklých spár takto prořezané půdy pak snadněji proniká déšť nebo umělá závlaha a potřebné živiny.

Kdy vertikutaci provádět

Není-li zatravněná ploch příliš zničená, postačí ji vertikutovat jednou za rok, nejlépe po sezóně nebo pak brzy na jaře, až půda rozmrzne. U hodně zdevastovaných ploch je dobré provádět vertikutaci dvakrát do roka. Pokud si na tuto práci netroufáte a nemáte k dispozici ani vertikutáror, vyplatí se obrátit se na odborníky ze společnosti RD servis. Po skončení jejich práce budete mít dojem, že máte trávník zničen víc, než před tím. To je ovšem klam, jelikož díky prořezání a provzdušnění se zlepší látková výměna. Trávník se posílí a zahustí, zvláště když jej přihnojíte vhodným hnojivem určeným pro trávníky a plochu dosejete travním semenem.