Free songs
Domů / Jak pěstovat / Proč jsou trvalky oblíbené?
Proč jsou trvalky oblíbené?

Proč jsou trvalky oblíbené?

Začínáte-li zahradničením, pak jistě objevujete kouzlo spousty rostlin. Přemýšlíte, co na své zahradě budete pěstovat – rajčata? Jahody? Okurky? Nebo rovnou cibuli či brambory? Máte nepřeberné množství možností, je to jen a jen na vás. Vybírejte pečlivě a po čase se můžete těšit z úrody. Podobně je to i s květinami. Chcete mít pár kousků, které budou nejen praktické, ale také krásné. Co takhle trvalky?

Trvalka na zahradě

Trvalky lidé často mají za drobné květinky, které jsou někde skromně schované, ale není tomu tak. Některé druhy trvalek dokonce mohou dřeviny přerůst a dosahují někdy dvou metrů a více. Kromě vytrvalých květin do této skupiny patří okrasné trávy, kapradiny nebo také hlíznaté či cibulnaté rostliny. Chcete-li rostlinu, kterou nebudete muset rok co rok obnovovat, pak jsou trvalky to pravé.

Spousta druhů

Většina druhů trvalek už je dnes prošlechtěna, čímž získávají spoustu nových vlastností. To může mít vliv na barvu, tvar, květy, listy a podobně. Dále to má samozřejmě také vliv na kompaktní růst nebo také odolnost vůči škůdcům a jiným specifickým chorobám. I jediný druh dnes může být přešlechtěn do mnoha různých odrůd a každá se dokonce může lišit.

Co se dlouhověkosti trvalek týče, dělí se podle délky života. Jsou dlouhověké, středněvěké či krátkověké. Dlouhověké trvalky mohou na jednom místě vydržet i víc jak deset let. Ty středněvěké trvalky vydrží okolo pěti a více let. Třetí skupinka krátkověkých trvalek vydrží na jednom místě méně než tři až čtyři roky.

Všechny typy zahrad

Trvalky se hodí takřka do všech typů zahrad a dokonce i do těch, které si lidé tvoří jen na okrasu. Trvalky mohou dodávat zahradě nevšední atmosféru a velmi krásnou proměnlivost. Nejsou díky ní nudné a všední, což ocení všichni. Do každé zahrady se trvalka hodí, stačí si jen vybrat takovou, která se vám bude líbit.

Nahoru