Jak pečovat o zahradní náčiní

Pokud chceme, aby nám zahradní náčiní a nářadí vydrželo co nejdéle, musíme se o něj také adekvátně starat. Nejen v době plné sezóny, kdy je pravidelně používáme, ale zejména po jejím skončení.

Největším nepřítelem je koroze

Rezavěním trpí pochopitelně všechny kovové části, což se týká prakticky veškerého zahradního náčiní. Lopaty, rýče, motyky, železné hrábě a další podobné náčiní je třeba vždy po každé práci řádně očistit a uložit na suché místo. Vhodná je dřevěná kůlna či stodola, nikdy ne vlhký sklep. Nejvíce ke korozi přispívá nejen déště, ale i vysoká vzdušná vlhkost. Ideální by bylo veškeré kovové části po důkladném očištění zakonzervovat olejem či vazelínou. Většina zahradních kutilů to nedělá, ovšem před uložením na zimu je to téměř nezbytností. Existují také různé antikorozní přípravky, které dokonce odstraní z kovu rez. Uvolněnou rez odstraníme drátěným kartáčem a poté náčiní potřeme příslušným přípravkem.

Broušení nožů a zahradních nůžek

Aby řez byl čistý a hladký, je potřeba nůžky čas od času nabrousit. Slouží k tomu soupravy na údržbu. U nůžek nejprve uvolníme spojovací šroub a odstraníme zbytky rostlin a případnou rez. U dvoubřitých nůžek brousíme jen rovnou stranu čepelí. Nože brousíme spirálovými pohyby na jemnozrnném plochém brousku, který navlhčíme vodou nebo olejem. Ostří nakonec dotáhneme na koženém řemenu.

Ostřit můžeme také rýče, nejlépe na stolní brusce. Kotouč by neměl být příliš hrubý, neboť by ostří poškodil, ale ani příliš jemný, což by prodloužilo dobu broušení a ostří by se zbytečně odhřívalo.

Dřevěné násady 

Po sezóně je zkontrolujeme, neboť rukojeti a topůrka se opotřebovávají, lámou nebo pouštějí třísky. Rukojeti lze nahradit plastovými z extrémně pevného plastu. Dřevěné násady očistíme, vyhladíme brusným papírem a ošetříme lněným olejem.

Zahradní hadice

Řadíme je také mezi zahradní náčiní. Na zimu je musíme demontovat, vypustit z nich důkladně vodu a uložit na suchém místě, kde teploty neklesnou pod bod mrazu.

Sekačky a pily

Péči vyžadují také travní sekačky a motorové pily. Samozřejmě je důkladně vyčistíme, vylijeme benzín i olej a sekačku necháme běžet až sama zhasne. Na lanka je dobrý olej ve spreji, aby se dostal co nejdále. Nůž sekačky necháme odborně nabrousit, stejně tak řetěz pily.