Naučte se zavařovat vlastní plodiny aneb jak na kompot

Na podzim a zimu si lidé často dělají své vlastní zásoby kompotů. Uchovávají tak ovoce po celý rok, nejen v sezóně, kdy roste. V zimě si tak můžete dát jahodový kompot, švestkový, malinový a mnoho dalších. Jejich příprava je velmi jednoduchá a zajistíte si tak přísun ovoce během celého roku.

Kvalitní ovoce

Pro přípravu kompotů a zavařování obecně se využívají ty nejkvalitnější kousky. Doporučuje se zpracovávat ovoce celé, pouze odstranit nejedlé části jako pecky, stopky a podobně. Příprava kompotů je velmi jednoduchá, nemusíte tak mít žádné předchozí zkušenosti a přesto zavaříte ovoce jako zkušený profík.

Jen voda a cukr

Ano, pro zavaření toho skutečně nebudete potřebovat moc. Postačí vám mít po ruce pouze vodu, cukr a ovoce, které chcete zavařovat. Postup zavařování je podobný u všech kompotů. Nemůžete tak udělat chybu u žádného ovoce. Jak tedy postupovat a připravit si za zimu skvělé konzervované ovoce? Vybírejte zralé kousky ovoce, které navíc budou dostatečně tuhé. Uložte jej do sklenic.

Zavařujete-li menší bobuloviny, pak sklenici při plněné sem tam protřepejte. Když tak neučiníte, může být sklenice následně poloprázdná. Tvrdé ovoce rádo v nálevu plave, proto se dává předvařit do cukerného roztoku. Tímto krokem krásně zvláční. Některé druhy ovoce se doporučují loupat, díky tomu bude kompot jemnější. Jde například o švestky, jablka nebo hrušky.

Příprava nálevu

Nálev připravíte jednoduše svařením cukru ve vodě. Někdy se v různých receptech může objevovat i koření, citron nebo kyselina citronová. Obecně se počítá zhruba 0,25 litru nálevu na jednu zavařovací sklenici, která má objem jeden litr. Co vám zůstane, můžete na několik dní schovat a využít k dalšímu zavařování.

Kompoty jsou velmi skvělé, ovšem nevydrží vám věčně. Doporučuje se uchovávat ovocné kompoty maximálně jeden rok. Delší doba může ovoce připravit o jeho chuť a barvu. Ovoce po delší době měkne a už nebude tak výborné.