Muškáty nebo také pelargonie jsou krásné květiny, které dělají dlouhou dobu radost. Když však nastupuje podzim a po něm zima, obvykle nevíte, co s nimi. Chcete, aby vám zůstaly ještě na další sezónu? Můžete je uložit k zimnímu spánku a následně je zase další rok použít? Jsou vděčné a poměrně nenáročné květiny, které udělají spoustu radosti a parády. Udělejte pár kroků, které pomohou se zazimováním muškátů a využijete je i v dalším roce.
Začněte už v září
Nejdete se oklamat, že stačí začít se zazimováním až později, nemusí se vám to vyplatit. Půlka září je ideální doba přikročit se zazimováním. Zálivku přizpůsobte tomu, jak se snižuje teplota venku. Pokud jsou nějaké listy, které jsou uschlé, odstraňte je. Pozor, vyhněte se hnojení, aby si muškáty zvykly a zastavil se tak přirozeně jejich růst. Začněte je poté seřezávat. Respektive letošní výhody, které by rostlinu během zimy spíše vysilovaly, což nechcete. Jestliže budou mít rostliny nedostatek světla, výhonky vytáhnou a může dojít i k úhynu rostlinky.
Řezy proveďte na muškáty v květináči nebo také v truhlících. Seřízněte jej hlouběji a poté přemístěte z venkovního prostředí do skleníku, zamezíte prvním mrazíkům. Na podzim vytvoříte ideální podmínky pro vegetační klid. Co se zalévání týče, stačí jednou týdně a to jen tak lehce, aby nebyla hlína přeschlá. Laicky řečeno, rostlině musíte zamezit v růstu a kvetení, takže pokud se tak stane, přemístěte rostlinu na jiné místo.
Sledujte také zdravotní stav rostlin a květin, prohlédněte je, zda jsou pěkné a zdravé, v případě potíží jim pomozte. Odstraňte odumřelé listy i květy, pokud se objeví plísně či škůdci, začněte jednat a použijte chemické pomocníky, kteří ihned zakročí. Nechte rostliny odpočinout a jakmile přijde jaro, začněte poprvé přihnojovat a na konci března zvyšte zálivku.