Free songs
Domů / Ostatní / Jak postavit pergolu? Krok za krokem
Jak postavit pergolu? Krok za krokem

Jak postavit pergolu? Krok za krokem

Pergolu si můžete relativně jednoduše postavit i svépomocí. Stačí si vybrat správný materiál a postup. A ten vám v tomto článku ukážeme. Krok za krokem. Stavbu svépomocí však doporučujeme pečlivě zvážit. Přece jen je to už větší stavba, žádná skříňka do předsíně, tak aby se vám levná pergola poněkud neprodražila.

Hliníkové pergoly svépomocí s největší pravděpodobností nepostavíte. Jejich stavba vyžaduje zkušenosti se spojováním kovových materiálů a také hodně velkou zručnost a trpělivost. Pokud si ale chcete postavit pergolu z jiného materiálu (nejlépe dřeva), přinášíme radu, jak na to.

Stavba konstrukce

Stavbu pergoly začněte tím, že zpevníte zem. A to tak, aby se časem nemohl propadnout žádný ze sloupků. Jestliže se obáváte, že mělké podloží nebude stačit, můžete pro zpevnění použít ještě betonové základy. Do těch před ztvrdnutím zapusťte kotvy, abyste pak nemuseli zbytečně vrtat do ztvrdlého betonu. Jestliže si pro stavbu vyberete dřevo, rozhodně tento materiál nezapouštějte do země. Namontujte nosné sloupky na speciální kovové kotvy. Vzdálenost od země by měla činit zhruba 15 cm.

Pro stavbu všech částí pergoly je třeba použít stejné dřevo. Odlišné dřevo totiž může mít rozdílné vlastnosti, což by se podepsalo i na případné deformaci konstrukce. Ta by se totiž pod vlivem povětrnostních podmínek mohla kroutit. Dřevo nezapomeňte ošetřit fungicidní penetrací a natřete lazurou, aby odolalo dešti a dalším nepříznivým vlivům počasí.

Poslední úpravy

Když už máte základ položený, stačí přejít k zastřešení terasy a zpracování dalších detailů. Začněte podlahou. Ta by se měla mírně svažovat od domu. Dbejte také na to, aby se po dešti nikde nezdržovala voda. Ta musí odevšad odtéct, proto je vhodné použít lehce sešikmenou podlahu. Konstrukci připevněte ke zdi pomocí kotev. Trámy nezazdívejte.

Jestliže chcete nechat pergolu zarůst popínavými rostlinami, připravte si také půdu pro rostliny. Vhodné jsou v tomto případě popínavé rostliny jako fazol plamének nebo povíjnice. Jedná se také o skvělé a přírodní zastřešení teras. Sice se k vám dovnitř dostane nějaká ta kapka vody, i přesto má taková střecha nesporné výhody. Je estetická a určitě se bude líbit vám i případným návštěvám.

Nahoru