Co vše je třeba při stavbě plotu?

Plot je přirozenou součástí většiny pozemků, které odděluje od pozemků sousedních. Stavitel má na výběr z celé řady řešení sahající od živého plotu, přes ploty drátěné, dřevěné až po ploty kamenné nebo betonové. Každý z těchto typů plotu má své specifické vlastnosti a stejně tak rozdílná může být i jeho stavba. V následujícím textu bude pozornost věnována především betonovému plotu, jehož výhody z něj dělají velmi častou a oblíbenou volbu mnoha stavitelů.

Betonové ploty jsou stavěny z prefabrikovaných elementů v podobě sloupků a desek. Díky tomu je jejich montáž poměrně snadná a rychlá. Při použití kvalitního betonu je navíc jednou ze zásadních výhod tohoto typu plotu i vysoká odolnost vůči všem vnějším vlivům a z ní plynoucí dlouhá životnost.

Při stavbě betonového plotu se vyplatí dodržovat postup sestávající z několika obecných kroků. Prvním z nich je pečlivé zaměření plotu podle tvaru pozemku či přání jeho majitele. Druhým krokem při stavbě betonového plotu je provedení výkopu. Pozor je třeba dát na dostatečnou hloubku (minimálně 80 cm) i šířku (podle výšky plotu, minimálně však 20 cm) základové spáry.  V některých případech je vhodné pod základy nasypat vrstvu štěrku, faktorů, které zde hrají roli je však mnoho a lze doporučit konzultaci s odborníkem.

Po výše zmíněných přípravných pracích je čas na vybetonování základů a založení první řady tvarovek, na kterou se potom pokládají další vrstvy i výše zmíněné prefabrikované elementy. Zapomenout nesmí stavitel ani na výztuž. Po zabetonování tvarovek a položení krycích desek zbývá již jen uchycení výplní plotu prostřednictvím kotevních želez a betonový plot je hotov.

Při správně provedené stavbě a použití kvalitních materiálů bude betonový plot dobře sloužit i vypadat po dlouhou dobu a toto řešení lze stavitelům s klidem doporučit.