Střecha na zeleno? Proč ano!

Jeli jste kolem domu, který měl tzv. zelenou střechu? Teď nemáme na mysli jen barvu, ale střechu porostlou rostlinami. Zelené střechy se stávají stále více populárními a to nejen ve městech, ale také na venkově. Pojďte se se spolu s námi dozvědět něco více o zelených střechách a seznámit se s jejími výhodami.

Co je to zelená střecha?

Zelenou střechou se označuje střecha, která bývá částečně či zcela pokryta vegetací a půdou nebo pěstebním substrátem. Ve střeše však může být více vrstev, například kořenová bariéra, odvodnění a zavlažování. Už v dřívějších dobách byly zatravněné střechy běžné, ale ne příliš u nás. Vzpomeňte spíše na Skandinávii, Island či Kanadu.

Eko varianta

Pravdou je, že zelené střechy jsou výhodnou izolací pro dům, ale mají také pozitivní vliv na životní prostředí. I pouhých 5 % zatravněných střech ve městě dokáže pro životní prostředí udělat mnoho. Zelená střecha totiž dokáže produkovat kyslík a zadržovat oxid uhličitý, navíc absorbuje škodliviny ze vzduchu, filtruje částice prachu a zabraňují jeho víření.

Výhody zelené střechy

Zelená střecha působí jako hydroizolace před UV zářením a extrémními klimatickými vlivy, kroupy, mráz a vítr. Dochází k odlehčení kanalizačnímu systému díky zadržování vody. Přispíváte k lepší kvalitě vzduchu a nižší hlučnosti. Zelená střecha totiž funguje jako zvuková izolace. Díky zelené střeše se v domě udržuje teplo a zlepšuje mikroklima. Redukuje tedy i výkyvy teplot mezi dnem a nocí. Díky tomu snížíte spotřebu energie pro vytápění a klimatizaci, čímž také nahráváte životnímu prostředí. Zelená střech je také zajímavým estetickým prvkem a propojuje dům s přírodou a vytvářejí nový životní prostor pro hmyz. Skvělé také je, že zelené střechy mají neomezenou životnost, pokud jsou odborně provedené. Zelená střecha může sloužit i kreativním zahrádkářům, jelikož slouží k pěstování květin a zeleniny. Možností je také zelená střecha svépomocí. Více najdete na stránkách zelená střecha cena.