Kdy je nejlepší sázet česnek?

Česnek je velmi oblíbený nejen v kuchyni a v mnoha jídlech, ale také během léčby různých nemocí. Má antibiotické vlastnosti, které pomáhají zachytit bakterie a viry, pomáhá tělo chránit proti různým toxinům a škodlivým látkám. Nejčastěji jej využíváte během vaření, kdy jej přidáváte do pomazánek, pod maso, ke špenátu či dalším jiným jídlům.

Pěstovat či nepěstovat?

Česnek si můžete koupit klasicky v obchodě, kde si vybíráte mezi několika odrůdami.  Na začátku máte dvě možnosti, pokud neradi loupete česnek, vybírejte paličák. Jeho stroužky mají jemnější chuť, během květenství musíte odstřihávat pacibulky, protože jinak by neměly žádnou chuť.

Sáhnete-li po nepaličáku, ten mívá menší stroužky, hůř se loupou, ale zase na druhou stranu nevyžadují až takovou péči. V obou případech je však nutno kupovat sadbu přímo v zahradnictví. Jednak vám tam mohou mnohem lépe poradit a víte přesně, co kupujete. V různých hobby marketech bývají sadby ošetřeny chemickými látkami, aby dlouho vydržely v obchodech. Takové sadby pak mívají menší výnosnost.

Ideální je listopad

Sadba česneku je ideální na podzim. Půda by měla být nejen písčitá, ale také dosti chladná. Právě proto je tím pravým měsícem listopad. Jestliže sadbu příliš uspěcháte, pak se může objevit mykózní choroba, která není to pravé pro česnek. Důležité je také to, do jaké zeminy česnek sadíte. Měla by být suchá, na konci léta se proto hnojení nevyhýbejte. Není dobré jej sadit do záhonů, kde předtím rostla cibule, pórek nebo hrách.

Sazenice často mohou napadat škůdci, proto tomu zabraňte namořením česneku. K tomu slouží speciální roztok, který zakoupíte ve všech obchodech. Namíchejte jej podle návodu a jednotlivé sazenice do tohoto roztoku namočte na šest až dvanáct hodin. Následně jej nechejte oschnout na savém papíře a opatrně osušte.

Related Post