Máte doma založený kompost. Ve chvíli, kdy se blíží zima automaticky vše, co byste jinak dali do kompostu, házíte do koše či popelnice. Přece v zimě se nekompostuje, všechno v něm zmrzne a může mu to ublížit. Nebo ne? Je možno kompostovat také v zimě? A jsou k tomu i nějaké zásady?
Kompost i v zimě
Do kompostéru můžete běžně vyhazovat vše, co potřebujete také v zimě. Ano, přísady nejspíš zamrznou, ale s prvním teplejším dnem zase roztají a jsou schopny pomoci. Rychle a jednoduše se začlení do kompostéru. Takže i když je venku pod nulou, můžete do kompostéru vyhodit například slupky.
Nevábná vůně
Bioodpad, který běžně v zimě házíte do koše může začít zapáchat. A vy tak ihned berete do ruky koš a jdete jej vyhodit do popelnice. Co takhle nasadit rukavice, prohrabat se v koši? Zjistíte, že jsou v koši věci, které můžete použít do kompostéru. A je jedno, že je venku okolo nuly. Kompostu to nijak nevadí. Pověry, že se v zimě nedá kompostovat, jsou nesmysl. Je-li na kompostu sníh, pak je dobré jej odstranit předtím, než do něj uložíte nový bioodpad.
Samozřejmě, venku je zima, proto nečekejte hotové zázraky v rychlosti rozkladu. Vše se počasím zpomaluje. Bakterie, které jsou potřebné pro rozklad, zmrznou a tím pádem nepřežijí. Vše je zpomaleno. Jarní teploty zase nahrávají velmi rychlému rozkladu všeho bioodpadu, který jste během zimy do kompostéru přidali.
Kompostování i v zimních měsících
Potřebujete-li kompostovat i během zimních měsíců je ideální si pořídit zateplené kompostéry. Ty běžně vydrží mrazy okolo -5 až -10 stupňů a nezamrzají. Proces kompostování se tak nezastaví a bude stále probíhat. Nicméně pokud chcete pořídit kompostér nenáročný na finance, tento to rozhodně není. Je podstatně dražší, než běžný kompostér.